З чого складається насос для свердловини

29-12-2021 17:35

Зміст

Насос для свердловини: поняття, призначення

В умовах проживання в приватному секторі, коли немає можливості підключитись до централізованої магістралі, проблему подачі води доводиться вирішувати самостійно. Виходом із ситуації є буріння власного джерела та підключення перекачувального пристрою – насоса для свердловини. Він здатний підняти воду та доставити її користувачам для питних, господарських чи виробничих потреб. Залежно від цілей застосування насоси для свердловини бувають:

  • побутові
  • промислові

Побутові забезпечують населення водою для пиття, прання, прибирання, гігієнічних процедур, поливу, зрошення, наповнення резервуарів, відкачування затоплених приміщень, підвищення тиску та інше.

Промислові використовують для постачання води у великих обсягах для водозабезпечення, поливу, іригації, пожежогасіння тощо.

Зараз налічують безліч різновидів помп, які відрізняються конструктивно в залежності від сфери використання. За місцем розташування насоси для свердловини бувають:

  • поверхневі
  • занурювальні.

Функціонально вони практично не відрізняються.

Поверхневі помпи для свердловини розміщують на землі поруч із джерелом, а водозабірний шланг опускають у рідину. Висота всмоктування наземних агрегатів невелика – до 8 метрів, тому їх використовують для неглибоких свердловин, колодязів чи ємностей. При цьому середовище, що перекачується, повинно бути без абразивних і довговолокнистих домішок. Також є вимоги до місця розміщення агрегатів. Це має бути вентильоване, опалювальне приміщення або кесон, де виключено попадання опадів та інших атмосферних явищ.

Занурювальні насоси для свердловини працюють у джерелах глибиною до 150 метрів. Їх повністю опускають під воду нижче за динамічний рівень таким чином, щоб виключити “сухий” хід приладів. Монтаж глибинних насосів складніший і потребує певних знань та навичок. Розмір помп у цьому випадку має важливе значення. Потрібно враховувати внутрішній діаметр обсадної труби. Він повинен бути таким, щоб при установці помпа не застрягла, а рідина могла вільно циркулювати та охолоджувати двигун. Поверхневі механізми охолоджуються повітрям.

Залежно від розв'язуваних завдань і якісного складу середовища, що перекачується, насоси для свердловини відрізняються принципом роботи. Поверхневі моделі поділяють на вихрові та відцентрові. Занурювальні ж різноманітніші. Крім перерахованих виділяють ще вібраційні та шнекові насоси для свердловини.

Насос для свердловини: пристрій, принцип роботи

Різноманітність насосів для свердловини велика, конструкція їх також різна. Найпопулярнішими та універсальними перекачуючими агрегатами є відцентрові занурювальні моделі.

Відцентрові двигуни характеризуються високою продуктивністю. Назву отримали через те, що функціонують під дією відцентрової сили. Вода рухається по лопатках робочого колеса, що крутиться, і далі розкидається по стінках насосної камери. Середовище, що перекачується, може містити бульбашки повітря і невелику кількість сторонніх домішок.

Розглянемо докладніше, з чого складається насос для свердловини відцентрового типу. Основні запчастини:

  • Вал
  • Підшипники
  • Напівмуфта
  • Зворотній клапан
  • Лопаті
  • Робоче колесо
  • Напірний та всмоктувальний патрубки
  • Корпус
  • Всмоктувальна труба

Усередині циліндричного корпусу знаходиться вал із прикріпленим робочим колесом. Його називають також крильчаткою. Це найважливіша деталь насоса.

На кінцях валу приєднані підшипники, прикріплені за допомогою фіксаторів до насосного корпусу, які відповідають за обертання колеса. Обертальний момент від двигуна передається напівмуфтою, що знаходиться біля підшипника.

Напівмуфта вала з'єднана болтами з іншою напівмуфтою, що знаходиться на валу двигуна. До робочого колеса кріпляться вигнуті лопаті.

Напірний та всмоктувальний шланги приєднуються до корпусу патрубками. Часто насос комплектується зворотним клапаном. Такий запірний елемент потрібен для виключення відпливу води назад у помпу.

Вода надходить у агрегат з труби, що всмоктує. Двигун обертає робоче колесо. Середовище, що перекачується, переміщається між його лопатками і відкидається під дією відцентрової сили по сторонах від центру. У центрі колеса створюється розрідження, тиск з обох боків збільшується, змушуючи воду переміщатися до вихідного патрубка. В результаті на патрубку всмоктування створюється розрідження, завдяки якому вода знову надходить в агрегат. Таким чином, рідина подається безперервно.

Робоче колесо конструкції може бути одне (одноступінчасті насоси) або кілька (багатоступінчасті). Останні розміщуються на одному валу. Це збільшує продуктивність насоса. Водоподача збільшується кратно кількості коліс. Принцип дії одно- та багатоколісних виробів нічим не відрізняється.

Усередині насоса для води не вся механічна енергія переробляється на потокову енергію. Величину використання такої енергії характеризує ККД – коефіцієнт корисної дії. У помпах відцентрового типу ККД найвищий.