Як вибирати і підключати гідроакумулятор

02-08-2021 16:41

Зміст

Призначення і різновиди гідроакумуляторів

Гідроакумулятор - це важливий елемент системи автономного водозабезпечення. Конструктивно він являє собою металевий бак циліндричної форми з гумовою мембраною усередині. Така мембрана по суті є перегородкою, що розділяє корпус ємності на 2 частини. В одній частині знаходиться повітря, а інша наповнюється водою. Гідроакумулятор встановлюють для:

  • накопичення запасу рідини;
  • компенсації перепадів тиску в магістралі;
  • усунення частого пуску і відключення насоса;
  • пом'якшення гідроударів;
  • налагодження рівного потоку води;
  • економії електроенергії;
  • продовження терміну служби обладнання.

Гідроакумулятори за способом установки підрозділяються на такі види:

  1. Горизонтальні - конструктивно виконуються невеликого обсягу, підключення можливе тільки до поверхневого насоса.
  2. Вертикальні - можна підібрати різного об'єму, працюють з поверхневими і зануреними помпами. Такі ємності займають менше місця за рахунок витягнутої форми.

Залежно від розташування води гідробаки розрізняють:

  • мембранні - корпус всередині розділяється мембраною
  • балонні - вода знаходиться в балоні з каучуку. Балонний варіант вважається більш довговічним, оскільки виключається контакт рідини зі стінкою гідроакумулятора.

Також розрізняють баки для гарячої води і для холодної.

Як вибрати гідроакумулятор

Для стабільної роботи системи водопостачання слід правильно підібрати всі комплектуючі. Вибір гідроакумулятора залежить від цілей його використання і особливостей магістралі.

Купуючи гідроакумулятор, слід враховувати, що води в ньому знаходиться більше, ніж наполовину менше. При виборі потрібного обсягу враховують загальне споживання води і призначення. Якщо потрібен великий запас води, то зупинитися слід на вертикальному гідроакумуляторі. Він не займе багато місця і підійде для роботи з занурювальним або поверхневим насосом. Такий варіант необхідний при частих перебоях централізованого водопостачання. Є вертикальні баки до 1000 літрів, але для побутового користування вистачить і 200 літрів для 5-ти точок водозабору. При цьому враховують потужність насоса. Наприклад насос на 500 Вт підійде для ємності на 24 літра, на 1000 Вт - для 50-літрового бака, на 1500 Вт - до 100 літрів. Водозабірні точки - це крани, душ, туалет, пральна машина, посудомийна машина, бойлер, полив. Якщо метою придбання гідроакумулятора є стабілізація тиску системи, то досить буде пристрою на 24 літри - 30 літрів. Продуктивність насоса при цьому повинна бути не більше 2 куб. м/год. Такий гідроакумулятор підійде для пом'якшення гідроударів. Гідроакумулятори часто купують для скорочення частих включень і відключень насоса. Таке рішення значно подовжить термін служби агрегату. Якщо у Вашій родині відкриття кранів відбувається більше, ніж 30 разів за годину, то гідробака на 50 літрів - 100 літрів буде достатньо. Можна легко набрати чайник, помити руки без включення насоса.

Купуючи гідроакумулятор, основну увагу приділяють мембрані і фланцю. Мембрана повинна бути виконана з харчової гуми, бути еластичною, міцною і чистою екологічно. Корпус баків виготовляють з пофарбованої сталі і нержавіючої сталі. У балонному розташуванні води можна вибрати сталевий гідроакумулятор, а для мембранних ємностей підходять нержавіючі баки. Ціна на останні значно дорожче, але такий корпус не буде окислюватися і прослужить довше. Добре, коли деталі конструкції замінні і є можливість їх придбати окремо.

Як підключити гідроакумулятор

Гідроакумулятор працює спільно з автоматикою, а для визначення рівня тиску необхідний манометр. Реле налаштовують на мінімальний і максимальний рівень, які дозволять включити або відключити насос при досягненні заданих відміток. Принцип роботи гідроакумуляторів не залежно від виду однаковий для всіх. При падінні тиску автоматика запускає насос. Тиск підвищується і гідроакумулятор наповнюється водою. В іншому відсіку повітря стискається і зменшується в обсязі. Насос відключається, коли тиск досягне верхньої межі (тиск відключення). Якщо кран відкриваються не на довгий час, то вода поступово витрачається з накопичувального бака. Насос ж включається після витрачання всього запасу води і досягненні мінімально виставленого тиску.

Баки крім звичайного монтажу розташовують на ніжках, а також кріплять до стіни. Перед тим, як підключити гідроакумулятор, слід перевірити тиск в ньому за допомогою манометра. У паспорті на гідроакумулятор вказують такий показник, який при заводських налаштуваннях зазвичай становить 1,5 атм. Тиск в баку має бути нижче, ніж в системі на 0,1 або 0,2 атмосфери. Налаштувати тиск можна самостійно. Підвищують його насосом, приєднаним через ніпель, а зменшують, випустивши повітря через клапан. Гідроакумулятор підключається до системи за допомогою з'єднання на 5 виходів діаметром на 1 і ¼ дюйма або відповідних фітингів. При цьому до забірної труби слід прикріпити зворотний клапан. Реле тиску і манометр приєднують до виходів на ¼ дюйма. До дюймових виходів кріплять гідроакумулятор (нижній патрубок), електронасос та трубу для розведення водопостачання. Якщо насос поверхневий, то можна використовувати гнучкий шланг з металевою обмоткою. Нерідко до однієї системи підключають не один гідроакумулятор, а кілька. Для цього потрібен трійник, а підключення має бути паралельним. Перед входом в гідроакумулятор встановлюють фільтри, які очищають воду від різних домішок.

Місце розташування обладнання повинно бути доступним для проведення обслуговування або ремонту. При роботі гідроакумулятор може створювати вібрації, тому кріпити його потрібно через гумові прокладки для амортизації. Подбайте про наявність запірного крана (вентиля, трійника), який дозволить відключити водопостачання від бачка при необхідності. Якщо в гідробаку відсутній ніпель, то слід встановити зливний кран. Якщо Ви плануєте використовувати поверхневий мотор, то дешевше і раціональніше придбати готову насосну станцію. На ринку їх представлена велика кількість і можна з легкістю підібрати необхідний варіант. Якщо монтаж включає занурювальний насос, то не забувайте про встановлення зворотного клапана, який запобіжить витоку рідини.

Правильний монтаж обладнання забезпечить чітку роботу водопровідної системи. Подача води буде рівною і стабільною. Якщо у Вас недостатньо досвіду в проведенні робіт з налагодження та встановлення приладів, варто довіритися професіоналам.